Izba Rzemieślnicza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Administracji Publicznej

(Oznaczono tę wersję do tłumaczenia)
Linia 7: Linia 7:
 
'''Literatura''': R. Kmieciak, P. Antkowiak, K. Walkowiak, ''Samorząd gospodarczy i zawodowy w systemie politycznym Polski'', Warszawa 2012.
 
'''Literatura''': R. Kmieciak, P. Antkowiak, K. Walkowiak, ''Samorząd gospodarczy i zawodowy w systemie politycznym Polski'', Warszawa 2012.
 
</translate>
 
</translate>
 +
 +
[[Category: Hasła]]

Wersja z 12:50, 18 maj 2018

Inne języki:
English • ‎français • ‎polski • ‎русский

IZBA RZEMIEŚLNICZA – jedna z form → samorządu gospodarczego, czyli związku zorganizowanego na zasadach przedstawicielstwa wspólnych, kolektywnych i osobistych interesów osób należących do określonego stanu gospodarczego. I.rz. funkcjonują na podstawie ustawy o rzemiośle, która określa podstawowe zadania izby wobec zrzeszonych organizacji, urzędów administracji rządowej i samorządowej, innych instytucji oraz indywidualnych rzemieślników. Jednym z najważniejszych zadań organizacji rzemieślniczych jest nauczanie zawodu. W ustawie stwierdzono jednak, że organizacje samorządu rzemiosła tworzone są z inicjatywy członków na zasadzie dobrowolnej przynależności. Oznacza to, że członkostwo w i.rz. ma charakter fakultatywny. Ogólnopolską organizacją rzemiosła jest Związek Rzemiosła Polskiego, który od 2001 r. ma status organizacji stanowiącej reprezentację dla tego środowiska samorządu gospodarczego. Wraz z regionalnymi, lokalnymi i branżowymi organizacjami rzemiosła – 27 izbami rzemieślniczymi, 477 cechami rzemiosł oraz 180 spółdzielniami – tworzy największą i najstarszą strukturę samorządu gospodarczego w Polsce [ P. Antkowiak ].

Literatura: R. Kmieciak, P. Antkowiak, K. Walkowiak, Samorząd gospodarczy i zawodowy w systemie politycznym Polski, Warszawa 2012.

Counterliczniki