Misja służby publicznej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Administracji Publicznej

(Utworzono nową stronę "d")
 
Linia 1: Linia 1:
d
+
'''MISJA SŁUŻBY PUBLICZNEJ''' – wskazuje na służebny charakter pracy osób zatrudnionych w administracji publicznej oraz wskazuje dwa podmioty, na rzecz których jest ta służba pełniona – obywateli oraz państwo, w sposób równorzędny. Służba obywatelom oznacza przedkładanie dobra wspólnego obywateli nad interes osobisty, jednostkowy lub grupowy. Służba na rzecz państwa oznacza działanie na rzecz ochrony jego interesów i rozwoju oraz troskę o pozytywny wizerunek państwa wśród jego obywateli oraz za granicą, a także pozytywny wizerunek jego organów i instytucji, w tym wykonywanej służby. Służba publiczna oznacza reprezentowanie przez funkcjonariusza postawy propaństwowej. → [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Funkcjonariusz_publiczny Funkcjonariusz publiczny] odgrywa znaczącą rolę w promowaniu postaw etycznych i zapobieganiu niewłaściwemu postępowania. Zachowanie zgodne z honorem oraz wykonywanie misji służby publicznej jest wpisane w jego postawę [ [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Jolanta_Itrich-Drabarek J. Itrich-Drabarek] ].
 +
 
 +
'''Literatura''': J. Itrich-Drabarek, ''The Civil Service in Poland – Theory and Experience'', Frankfurt am Main 2015 ■ J. Itrich-Drabarek, ''Etyka zawodowa funkcjonariuszy służb państwowych'', Warszawa 2016.

Wersja z 09:43, 22 maj 2018

MISJA SŁUŻBY PUBLICZNEJ – wskazuje na służebny charakter pracy osób zatrudnionych w administracji publicznej oraz wskazuje dwa podmioty, na rzecz których jest ta służba pełniona – obywateli oraz państwo, w sposób równorzędny. Służba obywatelom oznacza przedkładanie dobra wspólnego obywateli nad interes osobisty, jednostkowy lub grupowy. Służba na rzecz państwa oznacza działanie na rzecz ochrony jego interesów i rozwoju oraz troskę o pozytywny wizerunek państwa wśród jego obywateli oraz za granicą, a także pozytywny wizerunek jego organów i instytucji, w tym wykonywanej służby. Służba publiczna oznacza reprezentowanie przez funkcjonariusza postawy propaństwowej. → Funkcjonariusz publiczny odgrywa znaczącą rolę w promowaniu postaw etycznych i zapobieganiu niewłaściwemu postępowania. Zachowanie zgodne z honorem oraz wykonywanie misji służby publicznej jest wpisane w jego postawę [ J. Itrich-Drabarek ].

Literatura: J. Itrich-Drabarek, The Civil Service in Poland – Theory and Experience, Frankfurt am Main 2015 ■ J. Itrich-Drabarek, Etyka zawodowa funkcjonariuszy służb państwowych, Warszawa 2016.

Counterliczniki