Wojewódzki sąd administracyjny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Administracji Publicznej

(Oznaczono tę wersję do tłumaczenia)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
 
<translate>
 
<translate>
 
<!--T:1-->
 
<!--T:1-->
'''WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY''' – organ władzy sądowniczej w systemie sądów administracyjnych w Polsce, sąd administracyjny pierwszej instancji, organ kontroli zewnętrznej administracji publicznej. Rozpoznaje wszystkie sprawy sądowoadministarcyjne, w wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość → [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Naczelny_Sąd_Administracyjny Naczelnego Sądu Administracyjnego] (NSA). Od wydanego przez wsa orzeczenia przysługuje środek odwoławczy w postaci skargi kasacyjnej do NSA. Sądy administracyjne pierwszej instancji zostały wprowadzone do systemu sądownictwa w Polsce od 1 stycznia 2004 r. na mocy reformy, której celem było ustanowienie dwuinstancyjnego postępowania sądowoadministarcyjnego (→ [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Sądownictwo_administracyjne sądownictwo administracyjne]). Wsa tworzy się dla jednego lub dla większej liczby województw. Jest to kompetencja prezydenta RP, który na wniosek prezesa NSA, w drodze rozporządzenia, tworzy i znosi wsa oraz ustala ich siedziby i obszar właściwości. Według stanu na listopad 2017 r. funkcjonuje 16 wsa mających w większości swoje siedziby w stolicach województw, wyjątek stanowią: wsa w Gliwicach dla obszaru województwa śląskiego, dla obszaru województwa kujawsko-pomorskiego wsa w Bydgoszczy, a dla województwa lubuskiego wsa w Gorzowie Wielkopolskim. W okresie przejściowym (1.01.2004–1.07.2005) funkcjonowało 14 wsa, gdyż dla obszaru województw małopolskiego i świętokrzyskiego powołano wsa w Krakowie, a dla województw lubuskiego i wielkopolskiego wsa w Poznaniu. W skład wsa wchodzą: prezes sądu, wiceprezes lub wiceprezesi sądu, sędziowie i asesorzy sądowi. Organami są: prezes wsa, zgromadzenie ogólne sędziów wsa oraz kolegium wsa. Prezesa i wiceprezesa wsa powołuje prezes NSA spośród sędziów wsa lub NSA, po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego tego sądu [ [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/And%C5%BCelika_Mirska A. Mirska] ].  
+
'''WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY''' – organ władzy sądowniczej w systemie sądów administracyjnych w Polsce, sąd administracyjny pierwszej instancji, organ kontroli zewnętrznej administracji publicznej. Rozpoznaje wszystkie sprawy sądowoadministracyjne, w wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość → [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Naczelny_Sąd_Administracyjny Naczelnego Sądu Administracyjnego] (NSA). Od wydanego przez wsa orzeczenia przysługuje środek odwoławczy w postaci skargi kasacyjnej do NSA. Sądy administracyjne pierwszej instancji zostały wprowadzone do systemu sądownictwa w Polsce od 1 stycznia 2004 r. na mocy reformy, której celem było ustanowienie dwuinstancyjnego postępowania sądowoadministracyjnego (→ [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Sądownictwo_administracyjne sądownictwo administracyjne]). Wsa tworzy się dla jednego lub dla większej liczby województw. Jest to kompetencja prezydenta RP, który na wniosek prezesa NSA, w drodze rozporządzenia, tworzy i znosi wsa oraz ustala ich siedziby i obszar właściwości. Według stanu na listopad 2017 r. funkcjonuje 16 wsa mających w większości swoje siedziby w stolicach województw, wyjątek stanowią: wsa w Gliwicach dla obszaru województwa śląskiego, dla obszaru województwa kujawsko-pomorskiego wsa w Bydgoszczy, a dla województwa lubuskiego wsa w Gorzowie Wielkopolskim. W okresie przejściowym (1.01.2004–1.07.2005) funkcjonowało 14 wsa, gdyż dla obszaru województw małopolskiego i świętokrzyskiego powołano wsa w Krakowie, a dla województw lubuskiego i wielkopolskiego wsa w Poznaniu. W skład wsa wchodzą: prezes sądu, wiceprezes lub wiceprezesi sądu, sędziowie i asesorzy sądowi. Organami są: prezes wsa, zgromadzenie ogólne sędziów wsa oraz kolegium wsa. Prezesa i wiceprezesa wsa powołuje prezes NSA spośród sędziów wsa lub NSA, po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego tego sądu [ [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/And%C5%BCelika_Mirska A. Mirska] ].  
  
 
<!--T:2-->
 
<!--T:2-->
 
'''Literatura''': ''Polskie sądownictwo administracyjne – zarys systemu'', red. Z. Kmieciak, Warszawa 2017.
 
'''Literatura''': ''Polskie sądownictwo administracyjne – zarys systemu'', red. Z. Kmieciak, Warszawa 2017.
 
</translate>
 
</translate>
 +
 +
[[Category: Hasła]]

Aktualna wersja na dzień 22:12, 15 lut 2020

Inne języki:
English • ‎français • ‎polski • ‎русский

WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY – organ władzy sądowniczej w systemie sądów administracyjnych w Polsce, sąd administracyjny pierwszej instancji, organ kontroli zewnętrznej administracji publicznej. Rozpoznaje wszystkie sprawy sądowoadministracyjne, w wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość → Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Od wydanego przez wsa orzeczenia przysługuje środek odwoławczy w postaci skargi kasacyjnej do NSA. Sądy administracyjne pierwszej instancji zostały wprowadzone do systemu sądownictwa w Polsce od 1 stycznia 2004 r. na mocy reformy, której celem było ustanowienie dwuinstancyjnego postępowania sądowoadministracyjnego (→ sądownictwo administracyjne). Wsa tworzy się dla jednego lub dla większej liczby województw. Jest to kompetencja prezydenta RP, który na wniosek prezesa NSA, w drodze rozporządzenia, tworzy i znosi wsa oraz ustala ich siedziby i obszar właściwości. Według stanu na listopad 2017 r. funkcjonuje 16 wsa mających w większości swoje siedziby w stolicach województw, wyjątek stanowią: wsa w Gliwicach dla obszaru województwa śląskiego, dla obszaru województwa kujawsko-pomorskiego wsa w Bydgoszczy, a dla województwa lubuskiego wsa w Gorzowie Wielkopolskim. W okresie przejściowym (1.01.2004–1.07.2005) funkcjonowało 14 wsa, gdyż dla obszaru województw małopolskiego i świętokrzyskiego powołano wsa w Krakowie, a dla województw lubuskiego i wielkopolskiego wsa w Poznaniu. W skład wsa wchodzą: prezes sądu, wiceprezes lub wiceprezesi sądu, sędziowie i asesorzy sądowi. Organami są: prezes wsa, zgromadzenie ogólne sędziów wsa oraz kolegium wsa. Prezesa i wiceprezesa wsa powołuje prezes NSA spośród sędziów wsa lub NSA, po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego tego sądu [ A. Mirska ].

Literatura: Polskie sądownictwo administracyjne – zarys systemu, red. Z. Kmieciak, Warszawa 2017.

Counterliczniki