Postanowienie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Administracji Publicznej

(Utworzono nową stronę "as")
 
 
(Nie pokazano 7 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
as
+
<languages/>
 +
<translate>
 +
<!--T:1-->
 +
'''POSTANOWIENIE''' – akt administracyjny o charakterze zewnętrznym, objaw woli kompetentnego organu administrującego. Podstawę p. stanowią przepisy prawa procesowego, adresatami mogą być zarówno strony postępowania, jak też uczestnicy (np. świadkowie). W przewidzianych prawem przypadkach na p. służy środek zaskarżenia w postaci zażalenia. Rodzaje postanowień: 1. ściśle procesowe, dotyczące kwestii wyłaniających się w toku postępowania, 2. procesowe, wpływające na dalszy bieg postępowania, 3. odnoszące się do istoty sprawy lub wywierające skutek materialnoprawny (końcowe – np. zatwierdzenie ugody), 4. wydawane poza postępowaniem administracyjnym ogólnym. Skutki p. są różnorodne, zindywidualizowane, zależne od typu p. Wymogi, jakie musi spełniać p.: oznaczenie organu administracji publicznej i daty wydania p.; oznaczenie strony lub stron albo innych osób biorących udział w postępowaniu; powołanie podstawy prawnej; rozstrzygnięcie; pouczenie, czy i w jakim trybie służy na p. zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego; podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do jego wydania. P. powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne w sytuacji, gdy służy na nie zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego oraz gdy wydane zostało na skutek zażalenia na p. Postanowienia, od których służy stronom zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego, doręcza się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (→[http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Postępowanie_administracyjne postępowanie administracyjne]; [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Organ_administracji_publicznej organ administracji publicznej]; [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Sądownictwo_administracyjne sądownictwo administracyjne]) [ [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Beata_Springer B. Springer] ].
 +
 
 +
<!--T:2-->
 +
'''Literatura''': B. Adamiak, J. Borkowski, ''Polskie postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne'', Warszawa 2003.
 +
</translate>
 +
 
 +
 
 +
[[Category: Hasła]]

Aktualna wersja na dzień 22:07, 15 lut 2020

Inne języki:
English • ‎français • ‎polski • ‎русский

POSTANOWIENIE – akt administracyjny o charakterze zewnętrznym, objaw woli kompetentnego organu administrującego. Podstawę p. stanowią przepisy prawa procesowego, adresatami mogą być zarówno strony postępowania, jak też uczestnicy (np. świadkowie). W przewidzianych prawem przypadkach na p. służy środek zaskarżenia w postaci zażalenia. Rodzaje postanowień: 1. ściśle procesowe, dotyczące kwestii wyłaniających się w toku postępowania, 2. procesowe, wpływające na dalszy bieg postępowania, 3. odnoszące się do istoty sprawy lub wywierające skutek materialnoprawny (końcowe – np. zatwierdzenie ugody), 4. wydawane poza postępowaniem administracyjnym ogólnym. Skutki p. są różnorodne, zindywidualizowane, zależne od typu p. Wymogi, jakie musi spełniać p.: oznaczenie organu administracji publicznej i daty wydania p.; oznaczenie strony lub stron albo innych osób biorących udział w postępowaniu; powołanie podstawy prawnej; rozstrzygnięcie; pouczenie, czy i w jakim trybie służy na p. zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego; podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do jego wydania. P. powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne w sytuacji, gdy służy na nie zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego oraz gdy wydane zostało na skutek zażalenia na p. Postanowienia, od których służy stronom zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego, doręcza się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (→postępowanie administracyjne; organ administracji publicznej; sądownictwo administracyjne) [ B. Springer ].

Literatura: B. Adamiak, J. Borkowski, Polskie postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Warszawa 2003.

Counterliczniki