Zarząd województwa

Z Encyklopedia Administracji Publicznej

Wersja z dnia 14:38, 27 maj 2018 autorstwa FuzzyBot (dyskusja | edycje) (Aktualizowanie w celu dopasowania do nowej wersji strony źródłowej)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Inne języki:
English • ‎français • ‎polski • ‎русский

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA – kolegialny organ wykonawczy samorządowego województwa powoływany przez sejmik województwa (s.woj.). W skład pięcioosobowego z.woj. wchodzą: marszałek (jako jego przewodniczący), wicemarszałek (jeden lub dwóch) oraz pozostali członkowie zarządu. S.woj. wybiera najpierw marszałka, a następnie na jego wniosek pozostałych członków z. Wybór z.woj. powinien być dokonany w terminie trzech miesięcy od daty ogłoszenia wyników wyborów sejmiku. Niewybranie z.woj. w ustawowym terminie skutkuje rozwiązaniem s.woj. z mocy prawa oraz zarządzeniem przez wojewodę przedterminowej elekcji s.woj. (tak zdarzyło się wiosną 2006 r. w woj. podlaskim). Do kompetencji z.woj. należy: wykonywanie uchwał s.woj.; gospodarowanie mieniem woj., w tym wykonywania praw wynikających z akcji i udziałów posiadanych przez woj.; przygotowywanie projektu i wykonywanie budżetu samorządowego woj.; przygotowywania dla woj. projektów strategii rozwoju, planu zagospodarowania przestrzennego, programów wojewódzkich oraz ich wykonywanie; organizowania współpracy ze strukturami samorządu regionalnego w innych państwach oraz z międzynarodowymi zrzeszeniami regionalnymi; kierowanie, koordynowanie i kontrolowanie działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym powoływanie i odwoływanie ich kierowników; uchwalanie regulaminu organizacyjnego urzędu marszałkowskiego. Członkostwa w z.woj. nie można łączyć z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego (radzie gminy, sejmiku województwa, zarządzie powiatu) lub sprawowaniem mandatu wójta, z zatrudnianiem w administracji rządowej, a także z wypełnianiem mandatu parlamentarzysty. Członek z.woj. nie musi być radnym. Z.woj. może zostać odwołany w dwóch przypadkach. Obligatoryjnie – w przypadku nieuzyskania w s.woj. → absolutorium za wykonanie budżetu. Fakultatywnie (cały zarząd lub poszczególni członkowie) – uchwałą s.woj. na wniosek złożony przez grupę co najmniej 1/3 jego ustawowego składu, uzasadniony i zaopiniowany przez komisję rewizyjną z innej przyczyny niż nieudzielenie absolutorium. S.woj. może odwołać z.woj. (lub poszczególnych jego członków) uchwałą podjętą większością 3/5 ustawowego składu w głosowaniu tajnym. Odwołanie marszałka województwa oznacza odwołanie całego z.woj (→ organ wykonawczy samorządu terytorialnego) [ J. Wojnicki ].

Literatura: Z. Bukowski, T. Jędrzejewski, P. Rączka, Ustrój samorządu terytorialnego, Toruń 2013 ■ A. Piekara, Samorząd terytorialny i inne formy aktywności społecznej: dawniej i dziś, Warszawa 2005 ■ J. Regulski, Samorząd III RP: koncepcje i realizacja, Warszawa 2000.

Counterliczniki