Feminizacja administracji publicznej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Administracji Publicznej

(Utworzono nową stronę "v")
 
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
v
+
<languages/>
 +
<translate>
 +
<!--T:1-->
 +
'''FEMINIZACJA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ''' – odnosi się do nadreprezentacji kobiet w stosunku do mężczyzn zatrudnionych w administracji publicznej. Pojęcie opisuje również specyfikę zatrudnienia kobiet w administracji publicznej, która oparta jest na segregacji zawodowej polegającej na skoncentrowaniu kobiet wokół stanowisk mniej prestiżowych i gorzej płatnych. Segregacja zawodowa kobiet w administracji publicznej występuje w wymiarze horyzontalnym (poziomym) i wertykalnym (pionowym): ta pierwsza dotyczy skoncentrowania kobiet w ramach niskiego szczebla kadry urzędniczej, natomiast druga – pionowa, przejawia się w utrudnionym awansie kobiet, w niskim ich udziale w procesach decyzyjnych oraz w kadrze kierowniczej. Przyczyną zjawiska f.a.p. są warunki pracy, które są korzystne dla kobiet ze względu na ich funkcję reprodukcyjną, takie jak: stabilność zatrudnienia, prawnie gwarantowana ochrona miejsca i warunków pracy, bezpieczeństwo fizyczne, warunki zdrowotne oraz możliwość dochodzenia swoich praw. Urzędnicy administracji publicznej są, jak wykazują badania struktury zatrudnienia, sfeminizowaną grupę zawodową, nazywaną w literaturze pink collars (różowe kołnierzyki). Pojęcie to używane jest dla określenia zawodów typowo kobiecych, które są mniej prestiżowe i gorzej płatne od pozostałych zawodów [ [http://encyklopediaap.uw.edu.pl/index.php/Aleksandra_Komar A. Komar] ].
 +
 
 +
<!--T:2-->
 +
'''Literatura''': A. Gromkowska-Melosik, ''Feminizacja zawodu nauczycielskiego – „różowe kołnierzyki” i paradoksy rynku pracy'', „Studia Edukacyjne” 2013, nr 25 ■ P. Zwiech, ''Segregacja zawodowa kobiet w Polsce'' [w:] ''Szklany sufit i ruchome schody: kobiety na rynku pracy'', red. M. Gawrycka, J. Wasilczuk, P. Zwiech, Warszawa 2011.
 +
</translate>
 +
 
 +
[[Category: Hasła]]

Aktualna wersja na dzień 19:38, 16 maj 2018

Inne języki:
English • ‎français • ‎polski • ‎русский

FEMINIZACJA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ – odnosi się do nadreprezentacji kobiet w stosunku do mężczyzn zatrudnionych w administracji publicznej. Pojęcie opisuje również specyfikę zatrudnienia kobiet w administracji publicznej, która oparta jest na segregacji zawodowej polegającej na skoncentrowaniu kobiet wokół stanowisk mniej prestiżowych i gorzej płatnych. Segregacja zawodowa kobiet w administracji publicznej występuje w wymiarze horyzontalnym (poziomym) i wertykalnym (pionowym): ta pierwsza dotyczy skoncentrowania kobiet w ramach niskiego szczebla kadry urzędniczej, natomiast druga – pionowa, przejawia się w utrudnionym awansie kobiet, w niskim ich udziale w procesach decyzyjnych oraz w kadrze kierowniczej. Przyczyną zjawiska f.a.p. są warunki pracy, które są korzystne dla kobiet ze względu na ich funkcję reprodukcyjną, takie jak: stabilność zatrudnienia, prawnie gwarantowana ochrona miejsca i warunków pracy, bezpieczeństwo fizyczne, warunki zdrowotne oraz możliwość dochodzenia swoich praw. Urzędnicy administracji publicznej są, jak wykazują badania struktury zatrudnienia, sfeminizowaną grupę zawodową, nazywaną w literaturze pink collars (różowe kołnierzyki). Pojęcie to używane jest dla określenia zawodów typowo kobiecych, które są mniej prestiżowe i gorzej płatne od pozostałych zawodów [ A. Komar ].

Literatura: A. Gromkowska-Melosik, Feminizacja zawodu nauczycielskiego – „różowe kołnierzyki” i paradoksy rynku pracy, „Studia Edukacyjne” 2013, nr 25 ■ P. Zwiech, Segregacja zawodowa kobiet w Polsce [w:] Szklany sufit i ruchome schody: kobiety na rynku pracy, red. M. Gawrycka, J. Wasilczuk, P. Zwiech, Warszawa 2011.

Counterliczniki